Mehmet
Mehmet
09 Haziran 2017 Cuma 12:50
IKBY'ye referandum uyarısı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin bağımsızlık referandumu kararı ile alakalı konuşan Dışişleri Bakanlığı, "Bunun vahim bir hata teşkil edeceğini düşünüyoruz. Irak’ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesi Türkiye’nin Irak politikasının temel ilkelerinden biridir" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin / IKBY, 25 Eylül'de "bağımsızlık referandumu" yapma planı ile alakalı, bunun vahim bir hata teşkil edeceğinin düşünüldüğünü dile getirdi.
Bakanlığın yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin IKBY'nin bir süredir planlamakta olduğu bağımsızlık referandumuna ilişkin görüş ve endişelerini, Irak Hükümeti ve IKBY ile uluslararası toplumun önde gelen üyeleri ile paylaştığı, bu kapsamda, bağımsızlık konusundaki referandumun IKBY başta olmak üzere Irak'ın çıkarına olmayacağı, bölgede önemli gelişmelerin olduğu şu dönemde bahsi geçen tasarrufun istikrarsızlığı artıracak olumsuz sonuçlar doğuracağını vurguladıkları ifade edildi.
 
Türkiye'nin bu anlayış ile Kerkük Valisi'nin başlattığı bir girişimle Kerkük Vilayet Meclisinin Kerkük'te resmi dairelerde IKBY bayrağı asılması yönündeki kararının, bahsi geçen vilayetin statüsü ile alakalı bir "oldu bitti" yaratma hedefini taşıdığını düşündüğünü ve bu karara karşı olduğunu da kayda geçirdiği anımsatılan açıklamada, şunlar söylendi:
 
"IKBY liderliğinin bu yöndeki tavsiye ve uyarılarımız hilafına, 25 Eylül 2017 tarihinde bağımsızlık konusunda referandum düzenleyeceği yönünde açıkladığı kararını da yukarıda belirtilen çerçevede değerlendiriyor ve bunun vahim bir hata teşkil edeceğini düşünüyoruz. Irak'ın toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin muhafaza edilmesi, Türkiye'nin Irak politikasının temel ilkelerinden biridir. Bu ilke bölgede kalıcı istikrar, barış, güvenlik ve refahın ön koşulları arasındadır.
 
'UZLAŞI, DİYALOG, KAPSAYICILIK RUHUYLA...'
 
DEAŞ ile mücadelede önemli mesafe kaydeden ve bu mücadelede yakında başarıya ulaşacağı görülen Irak'ın önündeki en önemli mesele, DEAŞ'ın neden olduğu derin insani, siyasi, ekonomik ve sosyal tahribatı gidermek ve her anlamda ülkeyi yeniden inşa ederek, kalıcı istikrarı tesis etmektir. Bunun yolu DEAŞ ile mücadele sırasında ortaya konulan dayanışma anlayışının, DEAŞ sonrası dönemde de sürdürülmesi ve ülkenin geleceğini ilgilendiren tüm konuların uluslararası ve anayasal meşruiyet içinde ele alınmasıdır. Ayrıca, Irak halkının içinde bulunduğu bu olağan dışı koşullarda, üstelik statüsü tartışmalı bölgeleri de içerecek şekilde yapılacak bir referandumun halkın iradesini yansıtmaktan uzak kalacağı açıktır.
 
Bu itibarla, Irak'ın bütünlüğüne halel getirmek yerine, bu ülkenin birlik ve beraberliğini kuvvetlendirecek, Irak anayasasında ifadesini bulan yetki ve güç paylaşımına, ademi merkeziyet ilkesine dayalı yöntemlerin öne çıkarılarak, Irak'ı oluşturan tüm farklı unsurlar arasında uzlaşı, diyalog ve kapsayıcılık ruhuyla hareket edilmesine ihtiyaç bulunmaktadır."
 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.