Öncel Ajans
Öncel Ajans
02 Temmuz 2017 Pazar 19:35
Tüp Bebek Kıbrıs Klinikleri
Çocuk sahibi olamayan eşler bu haklı isteklerine ulaşabilmek için büyük emek sarf ederler. Daha küçücük yaşlarda oyuncak bebeklerle büyüyen kız çocukları büyüdüklerinde kendi çocuklarının hayalini kurarlar. Ancak evlilikten sonra tüm çabalarına rağmen bu hayallerine ulaşılamamaları büyük bir hayal kırıklığı ve güven kaybına neden olmaktadır.

İlk olarak 1978 yıllarında tüpleri tıkalı ya da hasarlı olan bayanlar üzerinde tüp bebek uygulaması yapılmaya başlanılmıştır. Tüm uğraşlarına rağmen bebek sahibi olamayan çiftlere büyük bir umut kapısı olmuştur. Günümüzde modern tıp ile birlikte büyük bir gelişme kaydeden tüp bebek yöntemi ile aynı zamanda cinsiyet seçimi de yapılır hale gelmiştir. Özellikle daha önce bebek sahibi olmuş çiftelerden genç yaşta olanlar için yüzde yüze yakın olumlu sonuç alınabilmektedir.

Anne ve baba adaylarından alınan yumurta ve spermlerin gelişmiş laboratuvar ortamlarında döllendirilmesi ve anne rahmine transfer edilmesi süreci tüp bebek tedavisi adı verilmektedir. Ancak bu yönteme geçilmeden önce çiftelerin acele etmemeleri, en az 1 yıl boyunca düzenli olarak korunma yöntemlerini uygulamadan haftada 2 kere ilişkiye girmeleri, buna rağmen bayanlarda hamilelik gerçekleştirilmezse tedaviye başlanması gerektiği uzmanlar tarafından önerilmektedir. 35 yaşın üzerinde olan bayanlarda bu süre 6 ay olabileceği 1 yıllık sürenin beklenmesine gerek olmadığı da uzman önerileri arasında yer almaktadır.

Tüp bebek tedavisine başlanmadan önce muayene için gelen eşlerin ayrıntılı muayenelerinin yapılarak sorunun tespiti ve tüp bebek tedavisi için uygun olup olmadıkları değerlendirilmelidir. Eğer çiftelerin tüp bebek tedavisine fiziki olarak uygun olduğu ancak psikolojik olarak uygun olmadıkları değerlendirilirse psikolojik olarak hazır olmaları da sağlanmalıdır. Tamamen tedaviye hazır olan çiftler için kullanılması gereken ilaçların planlaması yapılmalıdır. Bu planlama çok önemlidir çünkü her çiftin kullanması gereken ilaçlar ve dozları farklılık göstermektedir. Adet başlangıcından 2 ya da 3 gün sonra başlanılan tüp bebek tedavileri çok daha başarılı olduğundan en uygun zaman olarak değerlendirilmektedir.

Tüp bebek tedavisine başlanılan anne adayının 12 gün boyunca yumurtalıklarının uyarılması ve birden fazla yumurta elde etmeye çalışılır. Tüp bebek kesintisiz olarak doktor kontrolü gerektiren bir tedavidir. Bu 12 gün boyunca da doktor kontrolü büyük önem arz etmektedir. Sürekli hastaneye gitmek anne adayına zor gelse de başarılı bir tedavi için bu şarttır. Özellikle ilaçların anne ve yumurtalar üzerindeki etkisinin analiz edilmesi için anne adayının hiçbir şekilde tedaviyi aksatmaması gerekmektedir. Anne adayında 12 gün sonunda toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında geliştirilir ve belli bir büyüklük ve olgunluğa erişmesi sağlanır. Yumurta toplama işlemi esnasında hastaya lokal anestezi uygulanmaktadır. Gerek görülmesi halinde hastaya genel anestezi de uygulanmaktadır.
Anne adayından alınan yumurtalar ile baba adayından alınan spermler döllenme için laboratuvar ortamında birleştirilir. Bu şekilde elde edilen yumurta ve sperm hücrelerinden en kaliteli olanları seçilir ve döllenme işlemi için hazırlanırlar.

Döllenme sonucu oluşan embriyolar anne rahmine aktarılır. Yaklaşık 10 dakika süren aktarma işleminde anne herhangi bir ağrı ya da acı hissetmemektedir. Anneye aktarılan embriyoların kalitesi çok önemlidir. Bu nedenle tüm embriyoların gelişimleri iyi takip edilmeli ve en kaliteli olan anneye aktarılmalıdır. Tüm bu aşamaya kadar anlatılan tedavilerin tamamına tüp bebek tedavisi adı verilmektedir. Anneye aktarılarak tamamlanan tüp bebek tedavisinin ardından anne adayının çok dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Özellikle ilk dönemlerde hızlı hareket etme, ağır kaldırma, yükseklere uzanma, yerden bir şey alma, uzun süre ayakta kalma gibi hususlara çok dikkat etmelidir.

Tüp bebek tedavisinde en önemli husus doktorun kalitesi ile birlikte tedavinin yapıldığı laboratuvarların ekipmanlarının kalitesidir. Modern teknoloji ile donatılmış olması ve iyi doktorlardan oluşmuş bir merkez olması tedavinin başarı oranını çok ama çok yükseltecektir. Yasal düzenlemeler ve ülkemizdeki yasal sınırlamalar nedeniyle bu konuda daha rahat imkanlar sunan Kıbrıs Tüp bebek tedavisi çok daha büyük gelişme göstermiştir.

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi olarak faaliyet gösteren Doğuş Tüp Bebek Merkezi tedavi öncesi, tedavi süresi ve sonrasında çiftelerin tüm ihtiyaçlarını giderebilecekleri imkanlar sunmaktadır.

Cinsiyet seçimi tedavisi ya da bebek sahibi olamayan çiftelere uygulanan tüp bebek tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgi için www.dogustupbebek.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.