30 Mart 2017 Perşembe 15:44
Ortadoğu Uzmanı Adil Omar: İran, Türkiyeyi Kerkük’e Çekmeye Çalışıyor

Irak’ın Kerkük kentinde vilayet meclisindeki oylamayla Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının kamu binalarına asılma kararına tepki gösteren Türkmenler, bayraklı protesto gerçekleştirmesinin ardından bu protestoya cevapları çok sert oldu. Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (ANKASAM) Ortadoğu Uzmanı Muwafaq Adil Omar Kerkük’te yaşanan olaylarla ilgili Haberandum’a özel açıklamalarda bulundu. Kerkük’teki olayları İran’ın bir hamlesi olarak değerlendiren Adil Omar, şu şekilde konuştu:

İRAN’IN CEVABI
ABD seçimlerinde Trump’ın kazanmasının ardından Irak’ta yeni gelişmeler yaşanmaya başlandı. Trump yönetimi Irak ve Ortadoğu bölgesindeki faaliyetlerinden dolayı İran’a baskı uyguluyor. İran, ABD’nin baskılarına karşı seyirci kalmayıp hemen harekete geçti. Dolayısıyla Kerkük’te yaşananlar, İran’ın bu son yaşanan gelişmelere karşı bir cevabı olarak da değerlendirilebilir. 

NECMETTİN KERİM’İN ROLÜ BÜYÜK
Kerkük valisi Necmettin Kerim IKBY’ya yakın ve kendisinden bahsettirmeyi seven bir isim. Necmettin Kerim, İran’ın da desteği ve kışkırtmasıyla bir şeyler yapmaya çalıştı. Bunu da en güzel şekilde Barzani’nin de reddemeyeceği şekilde yaptı. Şöyle ki; Necmettin Kerim ya da bu krizi planlayanlar Barzani’nin bayrağa itiraz edemeyeceğini gördü. Eğer Barzani bu bayrağa itiraz edecek olsaydı, o zaman tabanı ile karşı karşıya gelecekti. Bu tezgahta Necmettin Kerim’in tek başına olabileceği kanaatinde değilim. Bu onu aşar. Bu anlamda İran’ın hedefi burada Kerkük’ü karıştırmak ve Türkiye ile KDP ve diğer Kürt gruplarla arasının açılmasını sağlamaktır. Kısacası Kerkük’teki olayları İran’ın bir hamlesi olarak değerlendirebiliriz.

‘O KOLTUKTA TÜRKMEN OLSAYDI DURUM ÇOK FARKLI OLURDU’
Irak 2014 seçimlerinden önce Kerkük İl Meclisi Başkanı bir Türkmendi. 2014 seçimlerin ardından Türkmen olan meclis başkanı Irak parlamentosuna milletvekili olarak seçildi ve yasa gereği il meclis başkanlığı görevinden istifa etti. Ama Kürt partiler bunu kendilerine bir fırsata çevirdiler ve 2014 yılından bugüne kadar ITC’nin birkaç isim belirlemesine rağmen meclis başkanlığı görevine bir Türkmen’in gelmesine karşı çıktılar. Böylece KYB, İran’ın desteğiyle Türkmenlere baskı uygulayarak Türkmenlerin hakkı olan meclis başkanlığı koltuğunu gasp ettiler. Şimdiye kadar boş tutulan bu koltukta tüm itirazlara rağmen bir Kürt meclis üyesi vekâleten oturuyor. Durum böyle olurken Necmettin Kerim, bayrak asma kararını Kerkük meclisi üzerinden uygulamaya çalıştı. Eğer Türkmen bir isim meclis başkanı koltuğunda olsaydı bugün durum böyle olmayabilirdi. Ama maalesef Türkmenlere 2003 yılı öncesi gibi baskılar hala devam ediyor.  

İRAN, TÜRKİYE’Yİ KERKÜK’E ÇEKMEK İSTİYOR
Bu süreçten sonra da İran’ın hamleleri devam edecektir. İran, ABD’nin hem Irak hem de bölgede İran’ın nüfuzunu sınırlamakta kararlı olduğunu anladı. Bu mesajı aldıktan sonra da seyirci kalmayacaktır. Dün Türkmenlerin barışçıl yollarla yaptıkları protestoya karşı KYB’li görevlilerin tepkileri çok sert oldu. KYB’ye bağlı Kürt yetkililerin arabalarını Türkmen protestocular üzerine sürmesi, Türkmen bayrağının yakılması gibi İran’ın hoşuna giden gelişmeler yaşanmıştır. İran tam olarak böyle bir tablo istemektedir. Hedef, Türkiye’yi Kerkük’e çekmektir.

TÜRKİYE DURUMU DİPLOMATİK YOLLARLA ÇÖZMELİ
Türkiye bu zamana kadar akıllı ve mantıklı davrandı. Kerkük bir Kürt şehri değil, Türkmen şehridir. Zaten Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Musul vilayeti hakkındaki açıklamalarından anlaşıldığı gibi bu toprakların asli unsuru Türkmenler ve Araplardır. Böylece, eğer Kerkük’te bir karar alınacaksa Kerkük’teki bütün insanların görüşü alınmalıdır. Türkiye durumun oldu bittiye getirilmesine karşıdır ve bu mesajı açık bir şekilde vermiştir. Eğer Türkiye durumu diplomatik ve diyalog yolu ile çözerse daha yararlı olacak ve İran’ın Kerkük üzerinden başlattığı hamleyi püskürtmüş olacaktır. Fakat bu girişimlerine rağmen farklı gelişmeler olur ise, o zaman Türkiye daha önce açıkladığı Dicle Kalkanı dahil olmak üzere, elindeki tüm opsiyonları değerlendirme yoluna gider, bundan hiç kimsenin endişesi olmasın.

haberandum.com / Şule Altınel

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.