Haberandum Özel
Haberandum Özel
04 Temmuz 2017 Salı 14:40
Oda TV'nin İmam Hatip Hazımsızlığı Sürüyor

15 Temmuz darbe girişiminden sonra 'Askeri okullar değil imam hatipler kapatılmalı' başlıklı haberiyle muhafazakar kesimin tepkisini çeken Oda TV, "İmam Hatip'te Yeni Oyun" başlığıyla yayınladığı bir haberle imam-hatip okulları konusundaki hazımsızlığını bir kez daha gösterdi.

Oda TV'de Maksut Balmuk imzasıyla yayınlanan ve Milli Eğitim Bakanlığı'na yönelik nefret dolu iddialara yer verilen haberde, MEB'in özel okullara ve İmam Hatiplere giden öğrenci sayısını artırma hedefinde olduğu, ayrıca proje okulu adı altında başarılı ve köklü bazı okulların içinin boşaltıldığı, iyi eğitimin yolunun ya Özel Okuldan ya da İmam Hatipten geçeceği öne sürülüyor.

MEB'in yaptığı düzenlemeler sonrası başarı grafiği düşük imam hatipler ortaya çıktığını, bu nedenle Haziran ayı Tebliğler Dergisinde yayımlanan Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgelerine göre yeni okul türleri bulunduğunu öne süren Oda TV, yapılan yeni düzenlemeyle imam hatip okullarında verilmesi planlanan fen bilimleri dersleriyle ilgili de ilginç bir cümleye imza atıyor; "Bir okul ya Fen Lisesidir ya İmam Hatip Lisesidir. İkisi bir arada nasıl olur? Bunun adı halk tabiri ile Doğan görünümlü Şahin’dir."

Haberin her cümlesinde imam hatiplere olan hazımsızlığını ortaya koyan Oda TV'nin iddiasına göre MEB, bir taraftan proje okulu adı altında devşiremediği köklü okulların içini boşaltacak, yandaş müdüre sırtını dönen öğrenciler ve okul cezalandırılacak, diğer taraftan kendi proje okullarını yaratıp öğrenciyi cezbedip başarılı öğrencileri açtığı proje okullara alarak "imam hatipler ne kadar başarılı" sonucunu dayatacaklar.

15 TEMMUZ SONRASI DA AYNI ŞEYİ YAPMIŞTI
15 Temmuz'da FETÖ'cülerin darbe girişiminden sonra da "Askeri okullar değil imam hatipler kapatılmalı" başlıklı bir haber yapan Oda TV, "Gelecekte benzer kalkışmaları engellemek, Harp Okulları’nı tartışmaktan ve Askeri Liseleri (Deniz Lisesi, Kuleli, Bursa Işıklar ve Maltepe Askeri Liseleri) kapatmaktan değil; çağdaş düşünmeyi gerçekleştirecek, bilim egemen kafalı ve eleştirel akla sahip nesiller yetiştirecek akılcı, bilimsel ve laik eğitimin önünü açmaktan, ihtiyaç fazlası İmam Hatip Okulları’nı kapatmaktan geçer!" diyerek imam hatiplere olan hazımsızlığını, 15 Temmuz darbe girişimi üzerinden göstermişti.HAZIMSIZLIK SADECE ODA TV'DE DEĞİL
İmam hatipler söz konusu olunca hazımsızlık yaşayanlar sadece Oda TV ile sınırlı değil. Sözcü gazetesi 2015 Mayıs'ında yaptığı bir haberle, 65. Hükümetin Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın imam hatip lisesinden mezun olmasını "Askerin başına imam hatipli bakan" başlığıyla sürmanşetine taşımış, imam hatipli bir bakanın askerin başına geçmesinin cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğuna dikkat çekerek, sanki bir öcüden bahsedermiş gibi, "Şimdi YAŞ'a katılacak, askerlerin terfisinde söz sahibi olacak" ifadelerine yer vermişti.

DEVRİMCİ SOL'DA DA HAZIMSIZLIK VAR
Kendilerini devrimci sol olarak tanıtan DHKP-C terör örgütü ise 2015 sonbaharında yayınladığı bir bildiride, "Gazi’de İmam Hatibe karşı mücadelemiz sürüyor’" sloganıyla imam hatiplerin kapanması için komite kurulduğunu ve toplantılar yapıldığını açıklamıştı.

Özellikle liselerde Dev-Genç örgütlenmesinin yaygınlaştırılmasını hedefleyen terör örgütü DHKP-C'’ye yönelik olarak, 2013 yılında farklı illerde eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda, imam hatipler dahil tüm liselerde okuyan öğrenciler hakkında bilgilerin yer aldığı flash bellekler ele geçirilmişti.

PKK'YA YAKIN HABER AJANSI DA HAZIMSIZ
İmam hatip okullarına olan yoğun ilginin rahatsız ettiği bir başka terör örgütü PKK'ya yakın haber ajansı ANF ise, Van'ın Özalp ilçesinde yapılan imam hatip okulu inşasını "Hastaneye yok İmam Hatip'e var" başlığıyla duyurarak, özellikle Doğu illerinde imam hatip gençliğinin sayısının artmasından duyduğu rahatsızlığı açık etmişti.KESK-DİSK’İN TEKBİR HAZIMSIZLIĞI
İmam hatiplerin sayısının çoğalması ve özellikle Doğu illerinde her geçen gün öğrencilerin tercih ettiği okullar haline gelmesi sivil toplum örgütlerini de rahatsız etmişti. KESK-DİSK 2015 yılında yaptığı bir açıklamada imam hatip okullarının açılmasını ve burada tekbir getirilmesini kabul etmediklerini, hastanelerin ve okulların tekbir sesleriyle işgal edildiğini bunun da kabul edilir bir durum olmadığını ilan etmişti.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde KESK-DİSK ve TMMOB, ana dilde eğitimle ilgili düzenlediği basın açıklamasında imam hatip okullarının açılmasına ve okullarda tekbir getirilmesine karşı çıkmış, açıklamayı okuyan Kızıltepe Eğitim-Sen Şubesi Sekreteri Erdal Çam, ihtiyaç olmamasına rağmen imam hatip okullarının açıldığını ve okulların tekbir sesleriyle işgal edildiğini iddia etmişti.CHP DE MESCİTLERDEN RAHATSIZ OLMUŞTU

Geçtiğimiz yıl televizyoncu Metin Uca 'çağdışı' diyerek saldırdığı imam hatipler ile ilgili skandal bir twit atmış ve köy enstitülerinin devam etmesi halinde yoksul ailelerin çocuklarının imam hatip yerine çağdaş bireyler olacağını iddia etmişti. Peki köy enstitülerinin mimarı CHP acaba bu konuda ne diyor? İmam hatip okullarının sayısının artması konusunda 2014-2015 Eğitim ve Öğretim Yılı münasebetiyle basın açıklaması yapan CHP Bursa İl Başkanı Metin Çelik, okullarda mescit açılmasının zorunlu hale getirilmesine tepki göstermiş, açıklamasında “Laik eğitim anlayışına meydan okurcasına, zorunlu seçmeli din dersi dayatmalarına ek olarak liselere mescit açılmasının zorunlu hale getirilmesi, yıllardır temel bir insan hakkı ve toplumsal talep olan anadildeki eğitim hakkı önündeki yasal ve fiili engellerin sürmesi, okullarda artan fiziki donanım ve alt yapı sorunları, kalabalık sınıflar, ikili eğitim, birleştirilmiş sınıf ve taşımalı eğitim sorunları, eğitim müfredatında piyasacı, bireyci ve dini içerikli kavram ve söylemlerin artması gibi pek çok sorun var.” ifadelerine yer vermişti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.